W piątek 25 września w miejscowości Dębe już po raz kolejny przyznano stypendia najbardziej uzdolnionym uczniom z Gminy Żelazków, oraz po raz pierwszy na terenie Gminy rozdano nagrody i wyróżnienia za propagowanie kultury w powiecie kaliskim. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal wraz z Wójtem Gminy Żelazków Sylwiuszem Jakubowskim wręczyli 12 nagród finansowych oraz 8 honorowych w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania lub ochrony kultury. Zgromadzonych gości powitała dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Krystyna Glapa. Po uroczystości wręczenia nagród przyznanych przez Zarząd Powiatu Kaliskiego, swoimi możliwościami wokalnymi popisali się Julita Balcerzyk oraz Bartosz Dreczko. Młodzi artyści wykonali piosenki, którymi zdobyli I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Bułgarii w tym roku. Kolejnym punktem programu było wręczenie Stypendiów Wójta Gminy Żelazków dla najzdolniejszych dzieci i młodzieży z terenu gminy. Dyplomy, podziękowania dla rodziców oraz pamiątkowy button wręczali Wójt Gminy Żelazków Sylwiusz Jakubowski, doradca wójta - Bogdan Muszyński oraz dyrektor szkoły w Dębem – Krystyna Glapa. Uroczystości zwieńczone zostały występem artystycznym Ukraińskiego Teatru Tańca „Kwieciste Gwiazdy”, który prezentował układy taneczne, obejmujące różnorodne style tańca, poczynając od tańców ludowych z całego świata, kończąc na balecie.