W minioną niedzielę, 1 września 2019 r., przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie odbyły się dożynki powiatowo – gminne organizowane przez Starostę Powiatowego Krzysztofa Nosala, Wójta Gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego oraz Prezesa Zarządu LGD 7 – Kraina Nocy i Dni Józefa Podłużnego.

     Uroczyste obchody tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły się o godz. 13:30 barwnym korowodem, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Żelazkowie, a na którego czele tradycyjnie stała Ochotnicza Straż Pożarna z Borkowa Starego oraz Orkiestra Dęta „Wiwat” i „Mażoretki” działające przy Gminie Żelazków. Zaproszonym gościom  i delegacjom z chlebami i wieńcami dożynkowymi z gmin powiatu kaliskiego towarzyszył również Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice. Tegorocznymi Starostami dożynek byli Agnieszka Polaszczyk ze Zborowa i Jacek Grzelak ze Skarszewa.

     Po przejściu korowodem wszyscy uczestnicy zebrali się przed sceną na placu przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie gdzie odbyła się uroczysta msza święta polowa, którą odprawił ksiądz Eugeniusz Walczak, Proboszcz Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia w Goliszewie.  Po mszy świętej zaprezentowany został Obrzęd dożynkowy przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice.

     Po Obrzędzie każdy mógł obejrzeć występ Kabaretu „Czwarta Fala”, który mimo upału przyciągnął tłumy widzów. Cięty dowcip i anegdoty wpisujące się w temat imprezy rozbawiały wszystkich widzów. Tegoroczne dożynki nie mogły też obyć się bez występu naszej wspaniałej Orkiestry Dętej „Wiwat” i „Mażoretek” pod batutą Marcina Nowotnego, tak więc i w tym roku wszyscy zgromadzeni mieli okazje obejrzeć ich występ. Następnie na scenę wkroczyli uczestnicy Jubileuszowego XX Dożynkowego Objazdu Powiatu Kaliskiego, którzy od 8:00 rano wyruszając spod Urzędu Gminy w Żelazkowie przejechali 155 km wyznaczonej trasy wokół powiatu kaliskiego.

     Po wręczeniu podziękowań uczestnikom Jubileuszowego XX Dożynkowego Objazdu Powiatu Kaliskiego nadszedł czas na rozstrzygnięcie Festiwalu Tradycyjnych Smaków, który organizowany był przez Stowarzyszenie LGD7 Kraina Nocy i Dni. Prezes Stowarzyszenia Pan Józef Podłużny podziękował wszystkim uczestnikom, w tym kołom gospodyń wiejskich i stowarzyszeniom działających w naszym powiecie, które brały udział w tegorocznym konkursie. Po wręczeniu wszystkich nagród uczestnikom Festiwalu Tradycyjnych Smaków kolejnym punktem był finał loterii fantowej. W tegorocznej loterii nagrodą Wójta Gminy Żelazków był skuter, a pozostałymi nagrodami m.in. rower, ekspres do kawy, odkurzacz, namiot, żelazko, czajnik elektryczny…. W międzyczasie na drugiej scenie można było zobaczyć występ zespołu „Dynamitki” z Blizanowa.

     Tegoroczną gwiazdą wieczoru był zespół „PECTUS”, który przyciągnął tłumy widzów. Zespół ten wykonuje utwory takie jak: „Szkoła marzeń” „Barcelona” czy „Jeden moment”. Bracia Szczepanik są laureatami wielu festiwali muzycznych m.in. Sopot Festival czy KFPP w Opolu. Co ciekawe, w trakcie trwania ich koncertu mieliśmy możliwość obejrzenia na telebimie Maryli Rodowicz i Kayah.

     Po koncercie niebo rozświetlił niezwykły pokaz sztucznych ogni, a zespół „Proventus” zaprosił wszystkich uczestników do wspólnej zabawy tanecznej.

    W imieniu Wójta Gminy Żelazków dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli tegoroczne Święto Plonów finansowo i rzeczowo.

 

Organizator Gminny Ośrodek Kultury       

w Żelazkowie                       

 

 

W celu przejrzenia zdjęć z tegorocznych dożynek serdecznie zapraszamy do Galerii. Tam też zostały zamieszczone zdjęcia*.

*Zdjęcia: http://www.powiat.kalisz.pl/a,1940,swieto-plonow-w-zelazkowie-za-nami

 

 

 

Podziękowanie

 

     Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa…..

wtedy proste – DZIĘKUJEMY – zawiera wszystko co chcemy wyrazić

 

     Pragnę serdecznie podziękować za trud, zaangażowanie i wysiłek jaki został włożony w organizację tak wielkiego przedsięwzięcia jakim były Dożynki Powiatowo – Gminne. Zorganizowanie tak dużej imprezy wymaga ogromu pracy, tak więc serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom naszej Gminy Żelazków, którzy bezinteresownie angażowali się w przygotowanie dożynek. Wasza praca i pomoc podczas przygotowań przed dożynkami, a także w trakcie ich trwania spowodowały, że tegoroczne Święto Plonów okazało się sukcesem.

     Serdeczne podziękowania kieruję do naszych Druhów i Druhny z Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Żelazków, którzy wykonali ogrom pracy przed, w trakcie i po zakończeniu dożynek. Przede wszystkim zajęli się przygotowywaniem placu na dożynki, rozstawianiem namiotów, ławek i krzeseł, rozstawiali barierki pod drogi ewakuacyjne oraz odgrodzili scenę. W trakcie imprezy zapewniali porządek i stali na straży bezpieczeństwa przy placu Urzędu Gminy ale i również na parkingach. Po imprezie wzorowo uprzątnęli teren. Dzięki Druhowie!                                                                           Podziękowanie składam również Prezesowi OSP w Żelazkowie Pani Mirosławie Kraszkiewicz – Kłodzińskiej za poświęcony czas i nieocenioną pomoc.

    Dziękuję Księżom z Parafii Goliszew Eugeniuszowi Walczakowi i z Parafii Tykadłów Stanisławowi Mazurowi za odprawienie uroczystej mszy świętej i dziękczynienie za zebrane plony.

      Dziękuję wszystkim uczestnikom korowodu: OSP z Borkowa Starego, Orkiestrze Dętej „Wiwat” i „Mażoretkom” oraz ich kapelmistrzowi Panu Marcinowi Nowotnemu, delegacjom z chlebem i wieńcami z Gmin powiatu kaliskiego, delegacjom z naszej gminy, sołtysom i radnym za udział w pochodzie.

      Dziękuję Pani Agnieszce Polaszczyk i Panu Jackowi Grzelakowi za pełnienie funkcji Starostów tegorocznych dożynek. Pełniliście je Państwo z należnymi honorami.

     Podziękowania dla Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Goliszewie za reprezentowanie naszej Gminy w Festiwalu Tradycyjnych Smaków.

     Pragnę również podziękować Paniom z Żelazkowa za przygotowanie wieńca dożynkowego i reprezentowanie naszej Gminy na Dożynkach Wojewódzko – Archidiecezjalnych, które odbyły się 25.08.2019 r. w Siedlcu.

     Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Żelazkowie za całokształt pracy organizacyjnej przy uroczystościach.

     Dziękuję również pracownikom Urzędu Gminy w Żelazkowie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żelazkowie, Obsługi  Księgowej Jednostek Oświatowych gminy Żelazków i Biblioteki Gminnej w Żelazkowie za chęci i poświęcenie wolnego czasu w organizacji tejże uroczystości.

      Serdeczne podziękowanie za udostępnienie placów pod parkingi dla Pana A. Witczaka, Pana L. Gnerowicza, Pana       W. Wawrzyniaka, Pana Ł. Świętczaka, Pana M. Leszczyńskiego i Pana T. Grzesiaka.

    Szczególne słowa podziękowania składam na ręce naszych sponsorów i innych osób, które wsparły finansowo i rzeczowo nasze dożynki.

     Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli oraz tym, których nie wymieniono, a włożyli trud w przygotowanie imprezy dożynkowej.

     Dzięki wsparciu Was wszystkich wspólnie stworzyliśmy niezwykłe wydarzenie kulturalne, które na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

  Wójt Gminy Żelazków            

Sylwiusz Jakubowski