Szaloty roztmajte jarzinowe z majsem, kluski śląskie z zołzą z szampinioków czy ciapkapusta z fandzolą – te i wiele innych dań mogli spróbować uczestnicy I Biesiady Kukurydziano – Pyrczanej, która odbyła się 09 listopada 2019 r. w Żelazkowie.

Imprezę pod tą nazwą po raz pierwszy zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Żelazkowie z pomocą Kół Gospodyń Wiejskich z Tykadłowa, Zborowa, Żelazkowa, Jankowa, Biernatek  i Czartek oraz Stowarzyszeniu „Razem przez Wieś” z Żelazkowa. Panie przygotowały wyśmienite dania pyrczano – kukurydziane, które znalazły swoje odpowiedniki w śląskiej kuchni, ponieważ Śląsk i wszystko co z nim związanie były tematem przewodnim tegorocznej imprezy.

Na rozpoczęcie Biesiady chętne osoby zatańczyły do piosenki „Kukurydza” Nataszy Zylskiej. W trakcie trwania imprezy nie zabrakło konkursów oraz losowania nagród dla uczestników Biesiady. Nie obyło się zatem bez konkursu na największą i najdziwniejszą „Pyrę”. Wśród nagród można było wygrać między innymi urządzenie do prażenia popcornu, frytkownice        i wiele innych gadżetów związanych z ziemniakami i kukurydzą.

Jako, że wieczorek biesiadny był zaplanowany w klimacie śląskim, nie mogło też zabraknąć odpowiedniej oprawy muzycznej. Tak więc w tym roku mieliśmy okazję posłuchać koncertu gwiazdy śląskiej piosenki Pana Mirosława Jędrowskiego, który wraz ze swoim zespołem zaprezentował wspaniałe show dla publiczności z gminy Żelazków. Biesiadnicy mieli zatem możliwość wspólnych tańców, śpiewów i „fajrowania” po Śląsku.

I Biesiada Kukurydziano – Pyrczana to początek imprez, które mają na celu zwieńczenie jesiennych prac polowych.

Aby obejrzeć zdjęcia należy przejść do sekcji Galeria

W dniu 17 października  w sali OSP w Żelazkowie odbyła się Uroczysta Gala wręczenia Stypendiów Naukowych Wójta Gminy Żelazków. Uzdolnione dzieci i młodzież naszej gminy zjawili się w tym szczególnym dniu wraz ze swoimi rodzicami  i opiekunami. Po krótkim przywitaniu wszystkich gości przez Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Żelazkowie Panią Lucynę Kaźmierczak nastąpiło wręczenie dyplomów dla stypendystów oraz podziękowań dla ich rodziców, które to wręczali Zastępca Wójta Gminy Żelazków Anna Sar, Skarbnik Gminy Żelazków Jolanta Dudek oraz Przewodniczący Rady Gminy Józef Leśny. Po uroczystej części Gali wszyscy stypendyści zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia oraz na słodki poczęstunek.

Gala wręczenia Stypendiów Wójta Gminy Żelazków to wydarzenie, które pozwala na wyróżnienie zdolnej młodzieży z naszej gminy. W szkołach podstawowych wymagana średnia do uzyskania stypendiów wynosiła minimum  5,3 i uzyskało ja 78 uczniów. W gimnazjach- średnia powyżej 5,1 i uzyskało ją 25 uczniów. Szkoły ponadgimnazjalne - średnia powyżej 4,8    i uzyskało ją 45 uczniów. Studenci - średnia powyżej 4,5 i zdobyło ją 34 stypendystów. Poza stypendiami naukowymi przyznano również stypendia sportowe i artystyczne.

Wszystkim stypendystom życzymy dalszych sukcesów w nauce i powodzenia w życiu prywatnym.