W niedzielę, 16 lipca odbył się po raz kolejny Festyn Rodzinny w Biernatkach zorganizowany przez Wójta Gminy Żelazków, Sołectwo Florentyna i Biernatki, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „Nasze Dzieci”, Koło Gospodyń Wiejskich, Pełnomocnika Wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz Gminny Ośrodek Kultury w Żelazkowie. Głównymi inicjatorami imprezy byli: sołtys oraz jednocześnie radny gminny Piotr Wypych oraz Prezes Stowarzyszenia „Nasze Dzieci” Włodzimierz Czarnecki. Podczas festynu przygotowano wiele atrakcji - dmuchany zamek-zjeżdżalnia, kolejkę oraz gry i konkursy z udziałem specjalnie wynajętej na tę okazję animatorkę. Atrakcje cieszyły się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci, a także wśród dorosłych. Podczas trwania festynu przybyli goście mogli wziąć udział w loterii fantowej gdzie każdy los gwarantował wygraną, ale i także brał udział w losowaniu nagród głównych: rower ufundowany przez Wójta Gminy Żelazków, palety kostki brukowej ufundowanej przez Włodzimierza Chabierskiego, oraz wiele innych równie atrakcyjnych nagród ufundowanych przez wielu innych sponsorów.

Uczestnikom festynu do tańca przygrywał zespół muzyczny „Mojito”.

 W tegorocznym Turnieju Sołectw udział wzięło 5 Sołectw z terenu Gminy Żelazków, Sołectwa: Żelazków, Dębe, Ilno, Russów i Biernatki, ich uczestnicy zmagali się w 7 sympatycznych i zabawnych konkurencjach wymagających jednak od uczestników wiele zręczności jak i siły oraz samozaparcia w celu ukończenia każdej z nich, co jednak nie zawsze okazywało się łatwe. Poszczególne konkurencje to:

  • slalom - szczotką za piłką
  • slalom - tacą szklanek zapełnionych wodą
  • jabłko na sznurku do zjedzenia
  • picie piwa z butelki na czas ( przez słomkę )
  • pompki
  • przeciąganie liny
  • karmienie kisielem

W wyniku zaciętej i bardzo wyrównanej walce oraz wzajemnej rywalizacji, poszczególne sołectwa zajęły następujące miejsca w Turnieju:

I - Sołectwo Biernatki

II - Sołectwo Dębe

III – Sołectwo Ilno

IV – Sołectwo Żelazków

V – Sołectwo Russów

Dyplomy oraz puchary za trzy pierwsze miejsca ufundował i wręczył zwycięzcom osobiście Wójt Gminy Żelazków - Sylwiusz Jakubowski. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.