W niedzielę 3 września br. w Dębem odbyły się Dożynki Sołecko – Parafialne. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w Kościele Parafialnym Zwiastowania NMP w Dębem, którą odprawił proboszcz, ks. Sławomir Kęszka.

Na tegoroczne Dożynki przybyło wielu mieszkańców, gości, przedstawicieli gmin oraz przedstawicieli lokalnych organizacji. Swoją obecnością zaszczycił również sam wójt Gminy Żelazków – Sylwiusz Jakubowski oraz Doradca Wójta Gminy Żelazków -Bogdan Muszyński

Licznie przybyli też sołtysi okolicznych sołectw. Starostami tegorocznych dożynek byli: Marta Chabierska z miejscowości Szkurłaty i Mateusz Poniatowski z miejscowości Dębe.

Po uroczystościach kościelnych prowadzony przez starostów korowód pomaszerował na plac przy kościele, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Podczas części oficjalnej, nastąpiło przywitanie gości dożynek i wszystkich przybyłych. Starosta i starościna dożynek przekazali chleb dożynkowy na ręce Proboszcza, po czym nastąpiło podzielenie się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Następnie głos zabrał Doradca Wójta Gminy Żelazków Bogdan Muszyński, który w swoim wystąpieniu w imieniu Wójta Gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego zwrócił się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli. Po części oficjalnej, wszyscy uczestnicy imprezy i zaproszeni goście przystąpili do wspólnego biesiadowania. 

W dalszej części dożynek rozpoczęła się część artystyczna, w której publiczność mogła obejrzeć występy zespołów ludowych: Koźminianki, Niechcice jak również występ orkiestry dętej OSP Kamień. Dużo zabawy i śmiechu dostarczył uczestnikom imprezy turniej sołectw, który poprowadził sołtys Paweł Olejniczak.

W turnieju udział wzięły cztery sołectwa: Dębe, Florentyna – Biernatki, Kamień i Kobierno. Sołectwa rywalizowały w trzech konkurencjach między innymi.: przebieranie nasion, rzut workiem żniwnym oraz bieg z naczyniami z wodą na tacy. Zwyciężyło sołectwo Florentyna drugie miejsce należało do sołectwa Dębe, a trzecie zajęło sołectwo Kobierno.Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, przy muzyce zespołu „ Mojito”. Podczas dożynek prowadzona była zbiórka pieniędzy na wybudowanie pomnika dla zamordowanego proboszcza parafii Dębe - Józefa Gołębiowskiego.