Witam serdecznie na stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żelazkowie.

Strona ta powstała, aby dostarczyć wszystkim zainteresowanym informacji na temat naszej działalności kulturalnej.

Zachęcam  do brania udziału w proponowanych przez nas imprezach kulturalnych.

Plan imprez kulturalnych  2018/2019

* Dzień Babci i Dziadka

* Dzień Kobiet

* Dzień Dziecka

Gora

* Festyny na terenie gminy

* Dożynki gminne

* Dożynki parafialne

* "Pierzok"* Pyrczok

* wigilijne spotkanie z tradycją

Lucyna Kaźmierczak

p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultur

„ Fundacja PZU z Kulturą” - Informacja

„Muzycznie, baletowo, teatralnie, czyli bardzo kulturalnie”

to tytuł projektu realizowanego przez

Stowarzyszenie Nasze Kaliskie

dla dzieci ze szkół w Goliszewie i Żelazkowie od 9 października 2017 do 9 lutego 2018 roku. Uczniowie obejrzą spektakl w kaliskim teatrze im. W. Bogusławskiego „O  dziewczynce, która podeptała chleb”, pojadą do filharmonii na mikołajkowy koncert, a do Poznania na przedstawienie baletowe „Dziadek do orzechów”.

Rezultatem końcowym zajęć warsztatowych realizowanych przez instruktora teatralnego Marię Bednarczyk - Antczak oraz polonistkę Alicję Łuczak  w szkole w Goliszewie dla klasy V, będzie wystawienie autorskiej sztuki  z okazji Dnia Babci i Dziadka na uroczystej gali, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Projekt dotowany ze środków  Fundacji PZU

Alicja Łuczak – prezes SNK

W niedzielę 3 września br. w Dębem odbyły się Dożynki Sołecko – Parafialne. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną w Kościele Parafialnym Zwiastowania NMP w Dębem, którą odprawił proboszcz, ks. Sławomir Kęszka.

Na tegoroczne Dożynki przybyło wielu mieszkańców, gości, przedstawicieli gmin oraz przedstawicieli lokalnych organizacji. Swoją obecnością zaszczycił również sam wójt Gminy Żelazków – Sylwiusz Jakubowski oraz Doradca Wójta Gminy Żelazków -Bogdan Muszyński

Licznie przybyli też sołtysi okolicznych sołectw. Starostami tegorocznych dożynek byli: Marta Chabierska z miejscowości Szkurłaty i Mateusz Poniatowski z miejscowości Dębe.

Po uroczystościach kościelnych prowadzony przez starostów korowód pomaszerował na plac przy kościele, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Podczas części oficjalnej, nastąpiło przywitanie gości dożynek i wszystkich przybyłych. Starosta i starościna dożynek przekazali chleb dożynkowy na ręce Proboszcza, po czym nastąpiło podzielenie się chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Następnie głos zabrał Doradca Wójta Gminy Żelazków Bogdan Muszyński, który w swoim wystąpieniu w imieniu Wójta Gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego zwrócił się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli. Po części oficjalnej, wszyscy uczestnicy imprezy i zaproszeni goście przystąpili do wspólnego biesiadowania.

W dalszej części dożynek rozpoczęła się część artystyczna, w której publiczność mogła obejrzeć występy zespołów ludowych: Koźminianki, Niechcice jak również występ orkiestry dętej OSP Kamień. Dużo zabawy i śmiechu dostarczył uczestnikom imprezy turniej sołectw, który poprowadził sołtys Paweł Olejniczak.

W turnieju udział wzięły cztery sołectwa: Dębe, Florentyna – Biernatki, Kamień i Kobierno. Sołectwa rywalizowały w trzech konkurencjach między innymi.: przebieranie nasion, rzut workiem żniwnym oraz bieg z naczyniami z wodą na tacy. Zwyciężyło sołectwo Florentyna drugie miejsce należało do sołectwa Dębe, a trzecie zajęło sołectwo Kobierno.Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, przy muzyce zespołu „ Mojito”. Podczas dożynek prowadzona była zbiórka pieniędzy na wybudowanie pomnika dla zamordowanego proboszcza parafii Dębe - Józefa Gołębiowskiego.

W niedzielę, 28 sierpnia w Gminie Żelazków odbyło się coroczne Święto Plonów. Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny w Tykadłowie, którą odprawił ksiądz Józef Posłuszny.  Wszyscy przybyli goście na czele z Wójtem Gminy Żelazków udali się następnie na plac przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie, gdzie Obrzęd Dożynkowy przeprowadził zespół kabaretowo-ludowy Niechcice  pod kierownictwem Pani Lucyny Kaźmierczak. Starościną Dożynek Gminnych w Żelazkowie była Pani Anita Cierlaczyk z Czartek, a Starostą Pan Jacek Gąsior z miejscowości Ilno. Zgromadzeni rolnicy obchodzący swoje święto mogli podziwiać występ Orkiestry Dętej oraz Mażoretek działających przy OSP w Tykadłowie. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dziewczynki z terenu Gminy Żelazków. Na scenie estradowej wystąpiły takie gwiazdy jak: Margaret i Paweł Kukiz z zespołem. W trakcie trwania Dożynek odbyła się loteria fantowa. Każda osoba, która kupiła los miała szansę wygrać jedną z wielu atrakcyjnych nagród. Główną nagrodą był telewizor ufundowany przez Sylwiusza Jakubowskiego - Wójta Gminy Żelazków. Do zdobycia były także m.in. rower, zaproszenia na kolację do Bursztynowego Dworu oraz różnego rodzaju vouchery. Na licznie przybyłych gości czekało miejsce pod olbrzymim namiotem, gdzie wszyscy włącznie z Starostami Dożynek, Władzami Gminy, Radnymi Gminy mogli skosztować swojskiego jedzenia. Nie zabrakowało także licznych atrakcji dla najmłodszych. Zgromadzeni goście nie mogli doczekać się pokazu sztucznych ogni, które okazały się niezwykłym widowiskiem. Wieczorem zorganizowano zabawę taneczną, do której przygrywał zespół Mojito z Kalisza.                             Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych,  ponieważ bisom dla zespołu Mojito nie było końca !