84283152 akwarela wektor wieniec z liści i gałęzi na białym tle

 

W minioną sobotę, 4 września 2021 r., przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie odbyły się dożynki parafialno – gminne organizowane przez Wójta Gminy Żelazków Sylwiusza Jakubowskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Żelazkowie.

 

     Uroczyste obchody tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły się o godz. 13:20 barwnym korowodem, który wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Żelazkowie, a na którego czele stała Ochotnicza Straż Pożarna z Borkowa Starego i Żelazkowa oraz Orkiestra Dęta „Wiwat” i „Mażoretki” działające przy Gminie Żelazków. Ponadto, w korowodzie uczestniczyły delegacje  z chlebem ze wszystkich sołectw Gminy Żelazków oraz delegacje z wieńcami i koszami owoców z parafii Goliszew: z Garzewa, Żelazkowa, Goliszewa i Złotnik Małych. Starostami dożynek byli Ewa Tułacz z Wojciechówki oraz Roman Gąsior z Czartek.

     Po przejściu Korowodu Dożynkowego wszyscy uczestnicy zebrali się przed sceną na placu przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta polowa. Mszę celebrował ksiądz Eugeniusz Walczak, Proboszcz Parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia w Goliszewie wraz z księdzem kanonikiem Stanisławem Mazurem - Proboszczem Parafii p.w. św. Katarzyny w Tykadłowie oraz księdzem kanonikiem Grzegorzem Mitułą - Proboszczem Parafii p.w. św. Andrzeja Apostoła w Borkowie Starym. Po Mszy Świętej zaprezentowany został Obrzęd dożynkowy wraz z koncertem przygotowany przez kapelę góralską „Jontki”z Żywca.

     Po Obrzędzie każdy mógł obejrzeć występ Kabaretu „Dziura”, który przyciągnął tłumy widzów. Cięty dowcip i anegdoty wpisujące się w temat gminnej codzienności rozbawiały wszystkich widzów. Tegoroczne dożynki nie mogły też obyć się bez występu naszej wspaniałej Orkiestry Dętej „Wiwat” i „Mażoretek” pod batutą Marcina Nowotnego, tak więc i w tym roku wszyscy zgromadzeni mieli okazje obejrzeć ich występ.

     Kolejnym punktem programu był Show ABBA i BONEY M. Formacja ta wykonywała znane i lubiane przeboje zespołów Abba i Boney M. Po występie artystów z Bobrownik nadszedł czas na rozstrzygnięcie loterii fantowej, w której główną nagrodą był telewizor ufundowany przez Wójta Gminy Żelazków, a także rower, tablet, odkurzacz i wiele innych nagród, które zostały przekazane od naszych wspaniałych sponsorów. Tegoroczną gwiazdą wieczoru była Patrycja Runo, która przyciągnęła tłumy widzów. Artystka, która znana jest jako jedna z najlepszych romskich tancerek wykonywała utwory z repertuaru własnego, a także innych artystów. Przy tych piosenkach bawili się wszyscy uczestnicy koncertu.

     Po koncercie niebo rozświetlił przepiękny pokaz sztucznych ogni.

    W imieniu Wójta Gminy Żelazków dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli tegoroczne Święto Plonów finansowo i rzeczowo. A są to:

 • Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej
 • FHU BMS Sławomir Kwaśniewski
 • MIKO Michał Panfil
 • Firma Handlowo - Usługowa Agnieszka Zimna
 • Sklep Wielobranżowy Andrzej Witczak
 • F.H.U. MAR -MAX  Mariusz Bryła
 • Sklep Spożywczy "Groszek" Marianna Woźniak
 • P.H.U. "ELA" s.c. M. A. i  P. Chojnaccy
 • Barbara Krupińska FHU "Krupi"
 • Kwiaciarnia "Zielona Przystań" B. Janczak
 • Gospodarstwo Rolno - Ogrodnicze Małgorzata Amborska
 • Paweł Bednarek PPHU "Bednarz"
 • Firma "STAN" Anna Lesień
 • Gospodarstwo Ogrodnicze Leszek Owczarek
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Grzegorz Pocztarek

 

     Dziękujemy również jednostkom OSP z Żelazkowa, Tykadłowa, Skarszewa, Borkowa Starego i Goliszewa za pomoc przy organizacji tegorocznych dożynek. Wasza pomoc była jak zwykle nieoceniona.

                                                                                                                             

                                                                                                                               Organizator - Gminny Ośrodek Kultury       

                                                                                                                                                  w Żelazkowie                                                                                                                                                                                                  

W celu przejrzenia zdjęć z tegorocznych dożynek serdecznie zapraszamy do Galerii.

Natomiast w celu obejrzenia relacji wideo z dożynek należy kliknąć w poniższy link:

W dniu 04.09.2021 r. (sobota)  od godz. 15:00 podczas dożynek parafialno - gminnych będzie możliwość bezpłatnego zaszczepienia się jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson.

Punkt szczepień - Budynek Urzędu Gminy

W dniu 16 lipca 2021 r. w sali OSP w Żelazkowie odbyła się uroczystość 50 - lecia pożycia małżeńskiego. Tego dnia małżonkowie z rąk Wójta Sylwiusza Jakubowskiego odebrali medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznawane przez prezydenta RP.

Złote gody w gminie Żelazków świętowały 24 pary, które pobrały się w 1969 i 1970. W ubiegłym roku z powodu pandemii nie odbyło się spotkanie dla par małżeńskich świętujących Złote Gody. Jednak w tym roku udało się nadrobić zaległości.

Podczas uroczystości wzniesiono toast symboliczną lampką szampana za dalszą pomyślność i zdrowie, a z myślą o Jubilatach przygotowano pyszny tort.

Były życzenia od Wójta i pracowników Urzędu Gminy. Całości dopełniły kwiaty, tańce i piosenki w wykonaniu Krzysztofa Domżały. Spotkanie było okazją do wspomnień sprzed ponad pół wieku. Pary, które świętowały 50 - lecie małżeństwa zgodnie mówią, że receptą na udane małżeństwo jest prawdziwa miłość.

Serdecznie gratulujemy Jubilatom i życzymy długich wspólnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu. Aby ta droga życia była w dalszym ciągu pełna wszelkiej pomyślności, radości i szczęścia.

Złote gody w gminie Żelazków świętowali:

1. Sabina i Józef Andrzejak

2. Marianna i Henryk Białkowscy

3. Barbara i Stanisław Dominiak

4. Marianna i Adam Grzelak

5. Barbara i Jan Jankowscy

6. Kazimiera i Zenon Kaczmarek

7. Jadwiga i Zygmunt Kaźmierczak

8. Kazimiera i Zenon Koneccy

9. Henryka i Zdzisław Kubasik

10. Krystyna i Adam Kurek

11. Krystyna i Czesław Kuświk

12. Zofia i Stanisław Kuświk

13. Zdzisława i Tadeusz Lewandowscy

14. Marianna i Eugeniusz Łagoda

15. Anna i Walenty Łaska

16. Danuta i Bogdan Matysiak

17. Stanisława i Józef Mikołajewscy

18. Teresa i Roman Pasternak

19. Janina i Józef Pawlak

20. Krystyna i Stanisław Przybylscy

21. Stanisława  i Jerzy Pietrzykowscy

22. Krystyna i Bronisław Sroczyńscy

23. Wiesława i Józef Szewczyk

24. Genowefa i Zdzisław Tomaszewscy

W pierwszym dniu wakacji - 26.06.2021 r. w parku w Żelazkowie została zorganizowana impreza z okazji: "Dnia Dziecka".

Festyn rozpoczął się przemarszem Orkiestry Dętej z Żelazkowa z Mażoretkami Wiwat, po którym nastąpił koncert i występ.

Następnie dzieci z Zespołu Szkół w Żelazkowie, Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Russowie, Szkoły Podstawowej w Goliszewie oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kokaninie wykonały piosenki "Dla Mamy".

Przybyli goście podziwiali występy młodych artystów z terenu Gminy Żelazków nagradzając ich gromkimi brawami. Na dzieci czekało wiele atrakcji prowadzonych przez animatorów, nie zabrakło gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Było również malowanie twarzy oraz bańki mydlane wykonywane przez najmłodszych.

Wszystkie dzieci otrzymały balony z logo gminy Żelazków, które rozdawane były przez panie z biblioteki.

Kulminacyjnym punktem programu były efekty pirotechniczne. Kolorowe fajerwerki zachwyciły nie tylko najmłodszych uczestników festynu. Imprezę zakończył wspaniały pokaz w wykonaniu strażaków.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii!!!