31 maja w parku przy Urzędzie Gminy w Żelazkowie odbył się festyn z okazji: "DNIA DZIECKA". Imprezę rozpoczęła Europejska Parada Szkół zorganizowana  przez Gminny Ośrodek Kultury z okazji  10 - lecia obecności Polski  w Unii Europejskiej. Uczniowie w kolorowym korowodzie z balonikami, flagami i chorągiewkami w dłoniach, ubrani w barwy flag narodowych państw należących do Unii Europejskiej przemaszerowali spod Urzędu Gminy na plac festynu. Paradę prowadziła Orkiestra Dęta OSP Tykadłów pod batutą Marcina Nowotnego. Każda szkoła prezentowała jedno wybrane państwo  europejskie, członka Unii Europejskiej. I tak przedszkole w Żelazkowie reprezentowało - Francję, Szkoła Podstawowa w Dębem - Polskę, Szkoła Podstawowa w Goliszewie - Irlandię, Zespół Szkół w Russowie - Niemców, Szkoła Podstawowa w Skarszewie Wielką Brytanię, a Szkoła Podstawowa w Żelazkowie gorącą Hiszpanię. Uczniowie poprzez rysunki, napisy oraz ciekawostki zamieszczone na wykonanych przez siebie plakatach i transparentach, przybliżyli wiedzę o krajach Unii Europejskiej. Można było podziwiać piękne tańce, piosenki, sławnych obywateli, najsłynniejsze zabytki. Nie zabrakło też charakterystycznych dla poszczególnych państw potraw. Prezentacje były bardzo interesujące i zróżnicowane. Wykazano się sporą inwencją w przedstawianiu informacji na temat prezentowanego  przez siebie kraju. Dzięki czemu można było bliżej poznać zwyczaje oraz sposób życia naszych sąsiadów. Szkoły konkurowały między sobą o tytuł najciekawszej prezentacji wykazując się ogromnym zaangażowaniem. Komisja miała nie lada problem z wytypowaniem najlepszych. Dlatego też zwycięzców wyłoniono w drodze losowania i wygrała Szkoła Podstawowa z Dębego reprezentująca nasz kraj. Dzięki Paradzie uczniowie przypomnieli mieszkańcom, że minęło 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Kolejnym punktem festynu było podsumowanie rajdu Doliną Swędrni, gdzie wręczono nagrody puchary i dyplomy.

W tym roku specjalnie z myślą o najmłodszych wystąpił Pan Kleks. Dzieci z radością śpiewały wspólnie z Kleksem i lalką Zuzią piosenki tj." Kaczka dziwaczka..." itp., tańczyły, bawiły się oraz kolorowały latające dywany. Do zabawy zaangażowano całe rodziny.

Była też wspólna zabawa z zaczarowaną lokomotywą, w której motorniczy ze stacji Bajkowice, zabierał pasażerów w zaczarowaną podróż dziecięcej wyobraźni. Festyn uświetniły również piosenki w wykonaniu dzieci. W programie nie zabrakło zabaw oraz konkursów z nagrodami m. in. konkurs plastyczny pt."Pan Kleks w podróży po Europie".

Były też inne atrakcje (tj. pokaz strażacki, karuzela, malowanie twarzy). Zabawę zakończyło wspólne ognisko, przy którym mali uczestnicy piekli kiełbaski.

Zdęcia z festynu do obejrzenia w galerii !